Skip to content
Media Awards

Media Awards

Sport Australia Media Awards

Presented 6 February 2019

Award

2018 Winner

Lifetime Achievement Award

Dennis Cometti

Best reporting of an issue in sport

Leo Schlink (The Herald Sun)

Best individual sport coverage – broadcast

Lucy Zelic (SBS)

Best individual sport coverage – print

Andrew Webster (The Sydney Morning Herald)

Best individual sport coverage – digital

Michael Chammas (NRL.com)

Best coverage of a sporting event

Seven Network — Commonwealth Games 2018

Best sport profile – print

Will Swanton (The Australian)

Best sport profile – broadcast

Andy Maher (SEN Afternoons)

Best analysis of sport business

John Stensholt, Max Mason (The Australian Financial Review)

Best contribution to sport via digital media

PlayersVoice

Best coverage of sport for people with disability

Matthew Carmichael (Seven Network)

Best depiction of inclusive sport

The Outer Sanctum Podcast (ABC)

Best regional, rural and suburban sport coverage

Mackenzie Colahan (Central and North Burnett Times)

Best sports photography

Ryan Pierse (Getty Images)

Australian Sports Commission Media Awards

Presented 1 February 2018

Award

2017 Winner

Lifetime achievement award for contribution to sports journalism

Debbie Spillane AM

Best reporting of an issue in sport

Louise Milligan, Lisa McGregor, Trish Drum — After the Game (Four Corners, ABC)

Best coverage of sport by an individual – broadcast

Kelli Underwood (Fox Sports and ABC)

Best coverage of sport by an individual – print media

Konrad Marshall  (Good Weekend, Fairfax Media)

Best coverage of sport by an individual – digital media

Nathan Ryan — Beyond the Game: Inside the NRL World (Fox Sports)

Best coverage of a sporting event by a media organisation

Fox Sports — Horn v Pacquiao: World Title

Best coverage of sport for people with disability

Jim Callinan — Oz Day 10k Wheelchair Road Race (Sky News)

Best coverage of women in sport

Fox Footy  — AFL Women’s coverage (Fox Sports)

Best profiling of an athlete, team or coach – broadcast media

Adrian Brown — Outsiders (Whooshka Media)

Best profiling of an athlete, team or coach – print media

Grantlee Kieza — Prized Fighter: Jeff Horn (The Courier-Mail)

Best sports journalism from rural, regional or suburban media

Grant Edwards —  Multisport Mecca (Sunshine Coast Daily)

Best sports photography

Michael Dodge — Cyril Magic (Getty Images)

Best depiction of the value of sport to Australians in a community setting

Allyson Horn — Afghan AFL (ABC)

Best contribution to sport by an organisation through digital media

Seven Network — Summer of 7Tennis 2017

Best analysis of the business of sport

Jack Kerr — Sports Betting Industry Analysis (freelance)

Presented 16 February 2017

Award

2016 Winner

Lifetime achievement award for contribution to sports journalism

Rebecca Wilson (posthumously)

Best reporting of an issue in sport

Nick Tabakoff — Gotcha: The Parramatta Eels Salary Cap  Scandal (Daily Telegraph)

Best coverage of sport by an individual — broadcast

Bruce McAvaney (Seven Network)

Best coverage of sport by an individual — print media

Will Swanton (The Australian)

Best coverage of sport by an individual — digital media

Jack Kerr — Investigations, features and analysis (freelancer)

Best coverage of a sporting event by a media organisation

League Network Ten — 2015–16 Big Bash

Best coverage of sport for people with disability

Seven Network — Rio 2016 Paralympic Games

Best coverage of women in sport

Network Ten — 2015–16 Women’s Big Bash League

Best profiling of an athlete, team or coach — broadcast media

David Pocock; Winsome Denyer, Tim Wilson and Marc Smith — True Grit (Australian Story,  ABC)

Best profiling of an athlete, team or coach — print media

Will Swanton — Jarryd Hayne (The Australian)

Best sports journalism from rural, regional or suburban media

Robert Dillon — Dreams and Knightmares (Newcastle Herald)

Best sports photography

Cameron Spencer — Say Cheese (Getty Images)

Best depiction of the value of sport to Australians in a community setting

Tim Sheridan, Matt Weiss — From Little Things (Fox Footy)

Best contribution to sport by an organisation through  digital media

Seven Network — Olympics on 7

Best analysis of the business of sport

Jeff Centenera — The 0.1 percenters (Inside Sport)

Presented 25 November 2015

Award

2015 Winner

Lifetime achievement award for contribution to sports journalism

Mike Coward

Best contribution to sport by an organisation through digital media

2015 Ashes Test series (cricket.com.au)

Best coverage of sport for people with disability

Amanda Shalala, Grandstand  — para-sport profiles (ABC)

Best coverage of women in sport

The 2015 FIFA Women’s World Cup — SBS

Best depiction of the value of sport to Australians in a community setting

Dan Goldberg, Adam Kay and Anthony De Sylva — Pitch Battle (Mint Pictures and ABC)

Best sports photography

Brett Costello — Shark splash (Daily Telegraph)

Best sports journalism from rural, regional or suburban media

Matthew McInerney (APN Fraser Coast Chronicle)

Best analysis of the business of sport

Simon King — Charting a bold course (The Australian’s Deal Magazine)

Best coverage of a sporting event by a media organisation

The Age — The 2014 AFL grand final

Best profiling of an athlete, team or coach — print media

Robert Drane — The blame game (Inside Sport)

Best profiling of an athlete, team or coach — broadcast media

Brad Smith, Mike Hirchfield and Mick Neill — Dan Menzel: a long way home (Fox Footy)

Best coverage of sport by an individual — digital media

David Weiner (Fox Sports)

Best coverage of sport by an individual — print media

Will Swanton (The Australian)

Best coverage of sport by an individual — broadcast media

Gerard Whateley (ABC, Fox Footy)

Best reporting of an issue in sport

Caro Meldrum-Hanna, Sam Clark and Max Murch — Making a killing (Four Corners, ABC TV)

Presented 19 November 2014

Award

2014 winner

Lifetime achievement award for contribution to sports journalism

Ken Sutcliffe

Best sports photography

Cameron Spencer — Rain Dance (Getty Images)

Best sports journalism from rural, regional or suburban media

Robert Dillon — Bye, bye boganarie (Newcastle Herald)

Best profiling of an athlete, team or coach — print media

Jake Niall — Inside the world of Liam Jurrah (The Age)

Best profiling of an athlete, team or coach — broadcast media

Ryan Smith, Denise Reardon, Frank Chidiac, Maria Cardomatis and Lisa Shaunessy — Slammin’ Sam (Fox Sports/Beyond and South Sydney Media)

Best coverage of sport by an individual — television

Gerard Whateley (ABC and Fox Footy)

Best reporting of an issue in sport

Michael Warner, Mark Robinson and Chip Le Grand — Essendon drugs scandal (Herald Sun and The Australian)

Best analysis of the business of sport

Ramy Haidar — The Cyberscrimmage (Inside Sport)

Best coverage of a sporting event by a media organisation

Big Bash Cricket — (Channel Ten)

Best coverage of sport by an individual — radio

Gerard Whateley (Grandstand AFL)

Best coverage of sport by an individual — print media

Will Swanton (The Australian)

Best contribution to sport through digital media

Network Sport — Taking the world game to every Australian (Fox Sports and News Corp)

Best promotion of sport for people with disability

Emma Greenwood — He who dares lives (Gold Coast Bulletin)

Best promotion of women in sport

Matt Weiss, Denise Reardon, Kelli Underwood — Breaking Ground (Fox Sports)

Best depiction of the value of sport to Australians in a community setting

McGuire Media — The Recruit — Indigenous Carnival episode (Foxtel)

Presented 27 November 2013

Award

2013 Winner

Lifetime achievement award for contribution to sports journalism

Ron Reed

Best reporting of an issue in sport

Andrew Holden — Essendon Drug Saga (The Age)

Best coverage of sport by an individual — television

Gerard Whateley (ABC and Fox Footy)

Best coverage of sport by an individual – print media

Caroline Wilson (The Age)

Best coverage of sport by an individual – radio

Gerard Whateley (ABC)

Best coverage of sport by a media organisation

Rugby on Fox Sports (Fox Sports)

Best coverage of sport for people with a disability

Mike Dalton — Special Olympics, Junior Games (Nine Network)

Best coverage of women’s sport

Warren Partland — Raising netball’s status (The Advertiser)

Best profiling of an athlete, team or coach – broadcast media

Caitlin Shea and Roger Carter — Know Thy Enemy (ABC TV)

Best profiling of an athlete, team or coach – print media

Wayne Smith — That Sinking Feeling (The Australian)

Best sports journalism from rural, regional or suburban media

Michael Warren — Barba Inc: The Man, the son, the superstar (Mackay Telegraph)

Best sports photography

Rohan Thomson — Canberra Cavalry (Canberra Times)

Best depiction of the value of sport to Australians in a community setting

Will Swanton — Life Saver (The Australian)

Best coverage of sport through digital media

Toby Forage — 2013 Tour de France (SBS)

Best analysis of the business of sport

John Stensholt — Cricket broadcast rights (Australian Financial Review)

Presented 6 December 2012

Award

2012 Winner

Lifetime Achievement Award

Peter Wilkins

Best Reporting of an Issue in Sport

Daniel Lane – For 30 years, they had a monster in their midst (Fairfax Media)

Best Coverage of Sport by an Organisation — Broadcast Media

Fox Sports — 2011-12 KFC T20 Big Bash League

Best Coverage of Sport by an Individual — Broadcast Media

Gerard Whateley (ABC and Fox Sports)

Best Coverage of Sport by an Organisation — Print Media

The Sunday Age — Winners, sinners, grinners

Best Coverage of Sport by an Individual — Print Media

Richard Hinds (Sydney Morning Herald)

Best Profiling of an Athlete, Team or Coach — Broadcast Media

Denise Reardon – Profiles: Julian Huxley (Fox Sports)

Best Profiling of an Athlete, Team or Coach — Print Media

Paul Connolly– The fastest man you've never heard of (The Global Mail)

Best Sports Journalism from Rural, Regional or Suburban Media

Newcastle Herald Sports Department – Trouble in Tinkler Town (Newcastle Herald)

Best Sports Photography

Scott Barbour — Rugby League 2012 (Getty Images)

Best Depiction of the Value of Sport to Australians in a Community Setting

Luke Waters – Race Game (SBS)

Best Coverage of Women in Sport

The Canberra Times –  A capital season for women in Canberra (The Canberra Times)

Best Coverage of Sport for People with Disability

Stathi Paxinos — London Paralympic Games (Fairfax Media)

Best Coverage of Sport through Digital Media

SBS — 2012 Tour de France

Presented 29 November 2011

Award

2011 Winner

Lifetime Achievement Award

Roy Masters

Best Reporting of an Issue in Sport

Greg Prichard and Chris Barrett – Want a Bet? (Sydney Morning Herald)

Best Coverage of Sport by an Organisation — Broadcast Media

SBS — Cycling

Best Coverage of Sport by an Individual — Broadcast Media

Michael Tomalaris (SBS)

Best Coverage of Sport by an Organisation — Print Media

Sunday Telegraph

Best Coverage of Sport by an Individual — Print Media

David Sygall (The Sun-Herald)

Best Profiling of an Athlete, Team or Coach — Broadcast Media

Mary Gearin and the 7.30 Team – ‘Mick and David’ (ABC)

Best Profiling of an Athlete, Team or Coach — Print Media

Robert Drane – Bloodlines (Inside Sport)

Best Sports Journalism from Rural, Regional or Suburban Media

Allison Jess – Coby’s Back (ABC Goulburn Murray)

Best Sports Photography

Mark Dadswell — PNG Cricket (Getty Images)

Best Depiction of the Value of Sport to Australians in a Community Setting

Grantlee Kieza – Million Dollar Noby (The Courier Mail)

Best Coverage of Women in Sport

Luke Waters – A Belt that Fits (SBS World News)

Best Coverage of Sport for People with Disability

Leanne West — David and Michelle (Network Ten)

Presented 25 November 2010

Award

2010 winner

Lifetime Achievement Award

Caroline Wilson

Best Reporting of an Issue in Sport

Adrian Proszenko, Brad Walter, Greg Prichard and others – Thunderstruck (Sydney Morning Herald Sport/Fairfax)

Best Coverage of Sport by an Organisation — Broadcast Media

Nine Network  – State of Origin 2010

Best Coverage of Sport by an Individual — Broadcast Media

Gerard Whateley (ABC)

Best Coverage of Sport by an Organisation — Print Media

Sydney Morning Herald

Best Coverage of Sport by an Individual — Print Media

Mike Colman  (Courier-Mail)

Best Profiling of an Athlete, Team or Coach — Broadcast Media

John Taylor – Boxing hopeful (ABC)

Best Profiling of an Athlete, Team or Coach — Print Media

Amanda Hooton – Mark Webber – Mark 1 (Good Weekend Magazine, Fairfax Media Publications Pty Ltd)

Best Sports Journalism from Rural, Regional or Suburban Media

Andrew Piva – All about the game for life (The Cairns Post); Tim DoutrĂ© – Are player payments killing the game? (Star News Group)

Best Sports Photography

Craig Golding   –  2010 World Masters Games (Getty Images)

Best Depiction of the Value of Sport to Australians in a Community Setting

Mary Gearin – Majak Daw (7.30 Report, ABC)

Best Coverage of Women in Sport

Raelee Tuckerman (Bendigo Advertiser)

Best Coverage of Sport for People with Disability

Dwayne Grant  – Never Say Never (Gold Coast Publications)

Presented 3 December 2009

Award

2009 Winner

Lifetime Achievement Award for Contribution to Sports Journalism

Les Murray

Best Reporting of an Issue in Australian Sport

Mike Hurst – Caster Semenya (The Daily Telegraph)

Best Contribution to the Coverage of Sport — by an Organisation

Inside Sport – Best Contribution (Next Media)

Best Contribution to the Coverage of Sport — by an Individual

Gerard Whateley – Individual Contribution (ABC)

Best Profiling of an Athlete, Team or Coach — Broadcast Media

Roger Carter – When We Were Racers (Australian Story, ABC TV)

Best Profiling of an Athlete, Team or Coach — Print Media

Jessica Halloran – Jelena Dokic (Fairfax)

Best Sports Journalism from Rural, Regional or Suburban Media

Samantha Derrick – Never Too Old: Seniors in Sport (WIN News, Wollongong)

Best Journalism on Community Sport

Travis Cranley – Kiddie Wars (Inside Sport)

Best Sports Photography

Quinn Rooney – Water Relief (Getty Images)

Special Commendation for Best Online Contribution to Sport

Finn Bradshaw, Ondrej Foltin, Matthew Kitchin and Matthew Pinkney – Herald Sun superfooty.com.au (Herald Sun)

Special Commendation for the Best Coverage of Women in Sport

Merryn Sherwood – The Canberra Times and Canberra United — Making a Difference for Women's Sport (The Canberra Times)

Special Commendation for Best Sports Journalism by a Student

Elise Holman – Sky News Sport (Charles Sturt University)

Presented 24 November 2008

Award

2008 Winner

Lifetime Achievement Award for Contribution to Sports Journalism

Bruce McAvaney

Best Reporting of an Issue in Australian Sport

Gerard Ryle and Jacquelin Magnay – Firepower (Sydney Morning Herald)

Best Contribution to the Coverage of Sport — by an Organisation

SBS Corporation – Cycling (SBS Corporation)

Best Contribution to the Coverage of Sport — by an Individual

Will Swanton – All Sports (Fairfax)

Best Profiling of an Athlete, Team or Coach — Broadcast Media

Australian Story — She's not there (ABC Television)

Best Profiling of an Athlete, Team or Coach — Print Media

Caroline Wilson — How football failed one of its own (The Age)

Best Sports Journalism from Rural, Regional or Suburban Media

Richard Schmeiszl — Football Crisis (Sentinel-Times Newspaper)

Best Journalism on Community Sport

Paul Kennedy — Drug Game (Independent Film)

Best Sports Photography

Michael Dodge — A Football Life (Herald Sun)

Presented 27 November 2007

Award

2007 Winner

Lifetime Achievement Award

Mike Gibson

Best Reporting of an Issue in Australian Sport

Robert Drane and Ian Kennins — Goodbye Grassroots (Inside Sport)

Best Contribution to the Coverage of Sport — by an Organisation

Nine Network — Amazing Adelaide (Nine Network Australia)

Best Contribution to the Coverage of Sport — by an Individual

Michael Dodge — Individual Contribution (Herald Sun)

Best Profiling of an Athlete, Team or Coach — Broadcast Media

Wendy Page and Ian Harley — Man of the Century (Australian Story, ABC Television)

Best Profiling of an Athlete, Team or Coach — Print Media

Anthony Sharwood — Running for his life (Alpha Magazine)

Best Sports Journalism from Rural, Regional or Suburban Media

Aaron Kearney — Bringing the World Game to Newcastle (ABC Radio)

Best Journalism on Community Sport

Travis Cranley — Disabling Sports (Inside Sport)

Best Sports Photography

Michael Dodge — Dream Catchers (Herald Sun); Alex Coppel — Tiwi Magpies (Sunday Herald Sun)

Presented 29 November 2006

Award

2006 Winner

Lifetime Achievement Award

Ian Heads

Best Reporting of an Issue in Australian Sport

Nick McCallum — Blowing the whistle (Fox Footy Channel)

Best Contribution to the Coverage of Sport — by an Organisation

SBS Television

Best Contribution to the Coverage of Sport — by an Individual

Robert Drane- Various (Inside Sport)

Best Profiling of an Athlete, Team or Coach

Australian Story — One perfect day (ABC Television); Peter Lalor — Mongrel streak (The Weekend Australian)

Best Sports Journalism from Rural, Regional or Suburban Media

Luke Turgeon — Body of work (Gold Coast Bulletin)

Best Journalism on Community Sport

Nick McCallum — Footy fanatics (Fox Footy Channel)

Best Journalism on Australian Sports Commission-related Programs

Andrea Ulbrick — Nerves of steel (Film Australia — for ABC Television)

Presented 30 November 2005

Award

2005 Winner

Lifetime Achievement Award

Alan Trengove

Best Reporting of an Issue in Australian Sport

Neil Jameson — Professional Foul (Inside Sport)

Best Commitment to the Coverage of Sport

Hans Reimer, Paul Blandis, Dennis Browne, Phil Herden, Darryl Smith — South Australian local football coverage (RPH Adelaide Inc, 5RPH)

Best Profiling of an Athlete or Team

Angus Fontaine — The Warrior Within (Inside Cricket)

Best Sports Journalism from Rural, Regional or Suburban Media

Kim Sporton — The Club — Zebra Crossing (Melbourne Weekly Bayside)

Best Journalism on Community Sport

Brad McEwan — Local hero (Network Ten)

Best Journalism on Australian Sports Commission-related Programs

Jacquelin Magnay — Wired World of Sports (The Sydney Morning Herald)

Best Sports Photography

Nicole Garmston — Bird Strike (Herald Sun)

Presented 1 December 2004

Award

2004 Winner

Lifetime Achievement Award

Johnny Warren

Best Reporting of an Issue in Australian Sport

Michael Davis — His Fragile Brilliance (The Australian)

Best Sports Journalism from Rural, Regional or Suburban Media

Daniel DeNardi — No Place to Call Home (Liverpool Champion)

Community Sport Media Award

Mark Howard — Footy from the Heart (Seven Network)

Youth Sport Media Award

Shaun Hollis — State Football Series (Messenger Newspapers)

Best Journalism on Australian Sports Commission-related Programs

Jesse Fink — Silent Witness (Inside Sport)

Best Sports Photojournalism

Vincent Long — Park Life (Inside Sport)

Presented 2 December 2003

Award

2003 Winner

Lifetime Achievement Award

Norman May

Best Reporting of an Issue in Australian Sport

Kyle Pattersons — Crawford Reform Process (SBS Television)

Best Sports Journalism from Rural or Regional Media

Gerard Walsh — Polocrosse World Cup Coverage (Warwick Daily News)

Community Sport Media Award

Nick McCallum — Manangatang Horse story (The Nine Network’s Today show)

Youth Sport Media Award

Steve Grove & Tony Thomas — Sports stars (The Daily Telegraph)

Best journalism on Australian Sports Commission-related programs

Janelle Miles — Athletes blood worth bottling (Australian Associated Press)

Best Sports Photojournalism

Kristi Miller — The Gus and Joey saga (The Sunday Telegraph)

Presented 25 September 2002

Award

2002 Winner

Lifetime Achievement

Harry Gordon

Best Reporting of an Issue in Australian Sport

Kate McClymont & Anne Davies — Bulldogs Salary Cap Scandal (The Sydney Morning Herald)

Best Sports journalism from rural or regional media

Brett Kohlhagen — Country Football's Future (The Border Mail)

Community Sport Media Award

David Pearson & Brian Webb – (TOPSPORT 104.1 FM Darwin)

Youth Sport Media Award

Amanda Smith — Bend It Like Beckam: Girls & Sport & Transgression (ABC Radio National The Sports Factor)

Best journalism on Australian Sports Commission-related programs

Robert Drane — Black Man's Burden (Inside Sport)

Best Sports Photojournalism

Bruce Long —Grabba (The Courier-Mail)

Return to top